antalya mutfağı

sadi usta
sadi usta
Eklenme Tarihi:2008-01-28
ANTALYA MUTFAĞI
Zenginliklerimizin farkına varamadığımızı, hazinelerimizi keşfetmeye başladığımızda anlıyoruz. Türk Mutfağı’nı, dünyanın seçkin mutfakları arasına koyan yemek uzmanları, bu konuda sadece ortada görülen kıymetler üzerinde değerlendirme yapıyorlar. Oysa keşfedilmemiş, kayıt altına alınmamış yöresel mutfakların zenginlikleri, Anadolu Medeniyetleri kadar zengin. Zaten bu medeniyetlerdir ki Anadolu’yu 2000 yıldan fazla bir zamandır zenginliklerle yoğuran.

Antalya, Anadolu platosunun güneyinde, Toros Dağları ile Akdeniz kıyı şeridi arasında, Konargöçer ( yörük ) kültürü ile Akdeniz Kültürünün eş zamanlı yaşandığı bir bölgedir. Antalya, bulunduğu coğrafya ile Torosların kekik kokusu ve Akdeniz’in deniz kokusunu birleştirdiği gibi, Yörük yemek alışkanlığı ile Akdeniz yemek alışkanlığını birleştirmiş ve lezzete özel bir ruh vermiştir. Bu sağlam ruhu bugüne kadar araştırmalar yapılamadığı, kayıt altına alınamadığı için, gizli bir hazine gibi içimizde sakladığımızı anladık.

Yemek, bir kültürü açığa vurur. Köklü bir kültürün hazinelerinden biridir mutfak. Yemek sadece mutfakta pişirilen ve doyuma cevap veren gereksinim olarak algılanamaz, toplumların yaşam biçimlerini, birikimlerini açığa çıkarır.
Mutfak Kültürü araştırmacısı Gökçen Adar, “Dünyada zeytin, buğday ve üzümün bir arada oluşturduğu yemek kültürü sadece Akdeniz’de vardır, zeytin; zeytinyağı ile lezzeti, buğday; hamur ile doyumu, üzüm; suyu ile keyifi sağlar.”demiştir. Buna ilave olarak, Antalya Mutfağına Konar göçer kültürün ana lezzeti olan yoğurt eklenmiştir.
Antalya Mutfağı bu temel lezzetlerin yanında Arap Mutfağının en karekteristik ürünü susam (tahin ) ve sarımsağı da yemeklerine katmıştır.
Sağlıklı bir mutfağın konuşulduğu günümüzde, Antalya Mutfağı sebze ağırlıklı yapısının yanında deniz ürünleri ve c vitamini deposu narenciye çeşitlerinden yapılan reçelleri ile dünyaca ünlenmektedir.
Bergamut meyvesinin kabuklarından yapılan bergamut tozu, siyah çayın içine karıştırıldığında dünyaca ünlü “early greay” çayı elde edilir. Torosların üzerinde yetişen Toros Kekiği hem çay olarak içilir hem de alınan kekik suyu anti-kollestrol olarak kullanılır.
Antalya’daki aktarlar doğal bitki ilaçlarıyla her geçen gün daha da ünlenmektedirler.
Antalya’da, Antalya yemeklerini ve uluslararası yemekleri sunan her bütçeye uygun restoranlar yerleşim merkezlerinde bulunur.
Puanı Son Giriş Üye Rating:3 /1 Üye Rating Yo.Sayısı O.Sayısı Yazı Rating:0 /0 Yazı Rating Favoriler Kötü!
1299 2010-08-05 07:16:10 51 13975    

Bu içeriğin farklı dilde çevirisini yaparak katkıda bulunmaya ne dersin ?Bu içeriğin farklı dilde çevirisini yaparak katkıda bulunmaya ne dersin ? ->  Bu içeriğin farklı dilde çevirisini yaparak katkıda bulunmaya ne dersin ?:english

  şadi
-Adınız Soyadınız şadi
-Ünvan chef
-Uzmanlık alanınız alacar\'de
-Doğum Tarihi 9-4-1985
-Ulaşılmak istediğiniz telefon numarası 0543 398 37 45
-Ulaşılmak istediğiniz adresiniz sadi20m@hotmail.com
-Şuan çalıştığı yer anatolia beach hotel antalya/kemer
-Eğitim-Sertifikalar
Yabancı dil
hijyen eğitimi,yöneticilik eğitimi,kost düzenleme eğitimi,atık malzeme değerlendirme eğitimi,
-İş Tecrübesi-Referansları
Uzmanlık alanı
1996 tarihinde antalyada aşçıbaşılık yapan dayım osman hamuşal bir restoarant açmıştı ilkmesleğe onun yanında başladım,babasız olduğumuz için dayım benim hep iyi bir aşçı olmamı istedi,daha sonra restaorant işlemedi 1 sene sonra kapattık,ondan sonra hayatım hep 5 yldızı tatil köylerinin mutfaklarında geçti,allah ondan razı olsun beni bu mesleğe sahip ettiği için,
hoteller;dedeman resort,kiriş vorld,clup salima,akka antedon de-luxe
-UYARI!!!! DİKKAT:Burdaki bilgiler kişilerin beyanlarına dayanmaktadır. Hiçbir şekilde resmi değildir. Bilgilerin doğruluğunu teyit etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Yanlış bilgiden dolayı sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.
  • Resimleri büyütmek yada silmek için küçük resimlerin üstünü iki kere tıklayın
  • Yükleyebileceğiniz resim formatları: .jpg, gif, png
  • Sadece kendi yüklediğiniz resimleri silebilirsiniz

||||||
    Buraya henüz resim eklenmemiş ekleyerek puan kazanmaya ne dersin :)

Bu üyeye mesaj gönder Bu üyeye mesaj gönder

RESHAT
RESHAT
Eklenme Tarihi:2010-01-03 12:13:37
MERHABALAR DEĞERLİ SADİ USTAM BENDE BU SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM
AYNI ZAMANDA TURİZM SEKTÜRÜNDEDE YENİ SAYILIRIM.2008 06 13TARİHİNDE JOY NASHIRA OTELİNDE STEWARD OLARAK İŞE BAŞLADIM.daha sonrada mutfağa transfer oldum.comi olarak başladım ve 1 yıl comilik yaptım.benim sizlere sormak istediğim bazı şeyler var.
Puanı Son Giriş Üye Rating:3 /1 Üye Rating Yo.Sayısı Yorum Rating:0 /0 Yorum Rating Favoriler Kötü!
105 2010-01-03 11:27:40 1    

Yorum yap Yorum yap

Tavsiye et Tavsiye et

     RSSRss
ÜYE OL
ÜYE OL

Üye ol
  • Üye olduğunuzda:
  • Yazılara yorum yapabilir
  • Sitede yazılar yazabilir
  • Aynı ilgi alanında yeni arkadaşlarınız olabilir
  • Sana gül gibi bakar, seni poh pohlar ve pışpışlarız :)

 
Aşçılık mutfak savaş sanatıdır. © Copyright 2005-20010 Tüm Hakları Saklıdır
Site url:ascilik.net
Açıklama:Aşçılık mesleğiyle ilgili sitede. Aşçılık, aşçılık oyunları, ascilik, aşçı, asci, Yemek, yemek tarifleri, aşçılık okulu, aşçılık kursları, oteller, aşçılık iş başvuruları, mengen le ilgili bilgiler bulunmakta
İçindekiler: Aşçılık, ascilik, aşçı, asci, Yemek, yemek tarifleri, aşçılık okulu, aşçılık kursları, oteller, aşçılık iş başvurusu, aşçılık oyunları, yemek oyunları, aşçılık siteleri
© 2009 Powered by n45 | Galatasaray Ap. No:45/12 Maslak / İstanbul  |  Hizmet Şartları | Gizlilik Politikası